1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Sri Lanka Gezi Rehberi & Sri Lanka Gezilecek Yerler Nelerdir

Sri Lanka Gezi Rehberi & Sri Lanka Gezilecek Yerler Nelerdir

SRİ LANKA 2

Sri Lanka

Resmi adı ile Sri Lanka Sosyalist Demokratik Cumhuriyeti, bir ada ülkesidir. Güney Asya Hint Okyanusunda yer almaktadır. Sri Lanka’nın tarihi en az 125 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Sri Lanka’nın ilk bilinen budistleri, Palikanondur. Coğrafi konumu ve derin limanları sayesinde, Antik İpek yolu zamanından modern denizcilik İpek yoluna kadar büyük bir konuma gelmiştir. Ülkede, 20.yy başlarında 1948 yılında verilen siyasi bağımsızlığı elde etmek için milliyetçi bir hareket doğmuştur. Ülke, adının sonuna Cumhuriyet ekini alarak şu anki adını 1972 yılında kabul etmiştir. Ülkenin şuanki mevcut anayasası, Cumhuriyet ve yarı başkanlık sistemi neticesinde üniter bir devlettir. Zengin kültürleri bir arada barındıran bu ülkede gezilecek yerleri sizler için derledik.
Yala Milli Park


Yala Milli Park, Adanın Güneydoğu kıyısında yer almaktadır. Bir çok hayvan türüne ev sahipliği yapan park, en çok da leoparları ile meşhurdur. 1000 kilometre alana yayılmış olan parkta, 44 memeli ve 215 de kuş türü vardır. Tamamen vahşi ortamlarında yaşamlarını sürdüren hayvanlar, devlet tarafından koruma altına alınmıştır. 2004 yılında meydana gelen büyük Tsunami olayından etkilenmiş olsa da hala güzelliğini koruyan ender parklardandır.Parkta istenirse jeepler ile safari turu yapılabilmektedir. Sri Lanka gezi rehberi listesinde yer alan Yala Milli Parkın en büyük özelliği ise dünyanın en yoğun leopar nüfusunu barındırmasından geliyor.
Katara Gama Tapınağı


Sri Lanka ülkesindeki Katara gama tapınağı, Hindu ve Budist tapınaklarının iç içe yer aldığı birkaç dini tapınaktan birisidir. Bu tapınağı önemli kılan nokta ise Budistler, Hindular ve Müslümanlar tarafından saygı duyulan bir tapınak olmasıdır. Temmuz aylarında düzenlenen festivaller neticesinde çeşitli danslar ve kültürel etkinliklere sahne olmuştur. ‘Fire Walking’ yani ‘Yangın Yürüyüşü’ adı ile bilinen etkinlik , tapınağın en yaygın olarak yapılan ünlü bir etkinliğidir. Yapılan bu etkinlikte, vücuttaki tüm hastalıkları yok ettiğine inanılırmış. Katagarama tapınağı, Sella’ya 7 mil uzaklıkta yer almaktadır.
Sigiriya Aslan Kayası


Aslan Kayası olarak da bilinen ve Sri Lanka gezi rehberi listesinde yer alan Sigiriya, turistler tarafından en popüler mekan olarak anılmaktadır. Sigiriya, Sri Lanka’nın uzak Matale semtindeki köyünde bulunan etkileyici yerlerden biridir. Yeşilliklerin içerisinde yer alan kaya, bugün Unesco Dünya mirası Listesindedir. Sigiri Asparas olarak ta bilinen ‘Sigiriya Damsels, kaya tabanının 100 metre yukarısında yer alan kaya içerisindeki bir oyuğa çizilmiştir. Sigiriya, yüksek kırmızı taş kalesi, rezervuarları, diğer yapıların kalıntıları ve saray kalıntıları ile ünlüdür.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezdikleri ve okudukları yerler hakkında bilgiler vermeyi seven, oldukça güzel hayalleri olan genç bir gezi yazarı. 🍃

Yorum Yap