1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Roma’da Nerede Kalınır? Gezilecek Yerler Nelerdir

Roma’da Nerede Kalınır? Gezilecek Yerler Nelerdir

Roma’da Nerede Kalınır Gezilecek Yerler Nelerdir-www.GeziOku.com

Roma’da Nerede Kalınır? Gezilecek Yerler Nelerdir?

Roma; MÖ 21 Nisan 753 yılında kurulmuş son derece eski tarihi ve yapıları olan bir kenttir. Günümüz İtalya’sında başkenttir. Tüm dünyada en fazla turist çeken merkezlerden biridir. Gerek tarihi, gerek kültürü, gerek lezzetli yemekleri gerek sempatik insanları gerekse de tarihi yapıları ile mutlaka görülmesi gerekir. Roma gezilecek yerler hakkında ilk olarak Kolezyum’u söylememek olmaz. Kolezyum eski çağlarda gladyatörlerin boğa gibi vahşi hayvanlar ya da birbirleri ile karşılaştığı savaştığı bir arenaymış. Şimdi ise turistlerin gezebileceği bir tarihi yapı olarak yerini koruyor. Gelelim Pantheon’a! Pantheon, Roma imparatoru Hadrianus tarafından inşa edilen bir tapınaktır. Burada amaç tüm tanrılara burada tapılması ve tüm insanların ibadet alanı olmasıdır. Mimari olarak oldukça başarılı olan tapınak hala değişmeden yerini koruyor. Terevi çeşmesi yani aşk çeşmesi ise aşıkların kavuşacağı bir yer. Burada heykellerle dolu olan ve sürekli su akan çeşmeye bozuk para atarak dilek dileyebilirsiniz.

Roma gezilecek yerler listesine dilekleri olan herkes burayı ekleyebilir. Şehir içinde şehir olan Vatikan kitaplara ve filmlere konu olmuş bir yer. Katolikler için dini bir merkez ve gizli arşivleri olan Vatikan müzelerindeki sanat eserleri ile herkesi hayran bırakmıştır. Roma Forumu, Roma Ulusal Modern Sanat Galerisi, Kapitolin Müzesi, Sant Angelo Kalesi, Aziz Petrus Bazilikası gibi yerler tarihe ve sanata meraklı kişiler için son derece etkileyicidir. Ayrıca Aziz Petrus Meydanı, Campo de’ Fiori, Popolo Meydanı, Barberini Meydanı gibi meydanlarda gezerek şehrin tadını çıkarabilir, bu bölgelerin çevresindeki restoranlarda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Roma’da Kalmak

Romayı görmek isteyenler Roma’da nerede kalınır sorusuna cevap arayarak otel araştırmalarına başlar. Bölge çok yoğun turist çektiğinden her yerde büyüklü küçüklü oteller görmek mümkündür. Piyasa rekabete açık olduğu için de fiyatlar çok yüksek değildir. Roma’da merkezde kalmak isteyenler ve bu şekilde şehri yürüyerek gezmek isteyenler merkezi otelleri tercih edebilir. Fakat merkezden biraz uzak bir yerde kalsanız da gezme imkanını elde edebilirsiniz. Çünkü buradaki toplu taşıma ve ulaşım ağı oldukça geniştir. Roma’da nerede kalınır diyorsanız lüks oteller ya da standart oteller şık ve konforludur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezdikleri ve okudukları yerler hakkında bilgiler vermeyi seven, oldukça güzel hayalleri olan genç bir gezi yazarı. 🍃

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2 sene önce

    Romayı gidip gören birisi olarak söylemeliyim ki Bilgilendirici çok başarılı bir anlatım olmus. Büyük ihtimalle herkes faydalanacaktir… Gidip görülmesi gereken, tarih seven insanlarda iz bırakacak bir yer gerçekten..

  2. En çok merak ettiğim yerlerin başında gelir harika bir bilgilendirme olmuş şuan için gitmek mümkün olmasa da hayaller işte 🙂