1. Ana Sayfa
  2. Gezi Rehberi
  3. Müze Kart Nedir? Nasıl Alınır? 2020 Müze Kart Ücreti Nedir?

Müze Kart Nedir? Nasıl Alınır? 2020 Müze Kart Ücreti Nedir?

Lms9IZ

Müze Kart Nedir?

Müze Kart, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı pek çok müze ve ören yerini ziyaretler esnasında kullanılan bir giriş kartıdır. Bu karta sahip olan insanlar, bilet gişelerinde uzun kuyruklar beklemeden doğrudan giriş yapabilirler ve yapacakları girişler ücretsizdir ve 1 müze yada ören yerine 1 yıl içerisinde 2 defa aynı müze için kullanabilmektedirler. Satın alınan ilk günden itibaren kullanımı aktif durumdadır. Bu nedenle müze girişinde çıkarttırarak aynı gün kullanılabilir. Geçerlilik süresi tam olarak 1 yıl ile sınırlıdır. Burada önemli noktalardan biri, bazı müzelere girişlerde Müze Kart kullanılabilir fakat müze içerisinde ayrılmış olan özel bölmeler için geçersiz olabilir ve ekstra bilet almanız gerekebilir. Müze Kart, diğer tüm kartlarda olduğu gibi 1 kişi için çıkarılmaktadır. Bu nedenle kartı, kart sahibinden başkasının kullanması yasal değildir.

Müze Kart Nasıl Alınır?

Müze Kart’a sahip olmak için çeşitli yollar mevcuttur. Bunlardan ilki, ziyaret etmek istediğiniz müze ya da ören yerinin giriş kapısında başvuru yapmaktır. Burada, istekte bulunan bir kimlik, pasaport, ehliyet veya kart çıkarttırmak isteyen kişinin bilgilerinin yer aldığı yasal bir belge ile olması yeterlidir. Kart ücretini ödedikten sonra kartınız kullanıma hazırdır. Bir diğer yol ise, www.muzekart.com sitesine başvuruda bulunmaktır. Sitede istenen bilgileri (isim, soyisim, T.C. kimlik numarası, yaş, cinsiyet, mail gibi) doldurduktan sonra işleminizi tamamlayabilirsiniz. Kartınız, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından evinize 3-5 gün içinde kargo ile gönderilecektir.

Müze Kart Kimler İçin Ücretsiz?

Bakanlık tarafından Müze Kart şu kişilere ücretsizdir:

  • 18 yaşın üzerindeki öğrencilere,
  • Engelli T.C. vatandaşlarına,
  • 65 yaş üstü T.C. vatandaşlarına,
  • Şehit ve gazi ailelerine,
  • T.C. ve K.K.T.C. uyruklu Yükseköğretim Kurumu’na bağlı eğitmenlere,
  • T.C. ve K.K.T.C. uyruklu Önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine,
  • 18 yaş altındaki öğrenci ya da öğretmenler kimliklerini göstermek suretiyle başvuruda bulunabilmektedirler.

Müze Kart Ücreti Ne Kadar?

Müze Kart ücreti, devletin yetkili mercileri tarafından her sene farklılık göstermektedir. 2020 yılının başında 70 TL olan kart ücreti, 1 Mart 2020 tarihinde 60 TL olarak yeniden düzenlenmiştir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezdikleri ve okudukları yerler hakkında bilgiler vermeyi seven, oldukça güzel hayalleri olan genç bir gezi yazarı. 🍃

Yorum Yap