1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Motosikletle Türkiye Turu İçin Tavsiyeler Nelerdir?

Motosikletle Türkiye Turu İçin Tavsiyeler Nelerdir?

MOTORSİKET

Motosikletle Türkiye Turu

Motosiklet arabaların aksine yaz aylarında daha çok tercih edilen bir araçtır. Kendine has bir zevki olan bu araç daha çok kısa mesafeler için tercih edilir. Uzun mesafeler motosiklet yolcuğu için pekte uygun gözükmeyebilir. Fakat uygun motosiklet ile gidemeyeceğiniz yol yoktur ki motosikletiyle dünya turu yapan insanlar oldukça fazladır. Dünya turu bir kenarda dursun şimdi. Biz acaba Türkiye sınırları içerisinde motosikletinizle nasıl yol alırsınız gelin onlara bakalım. Sonra da avantaj ve dezavantajlarını inceleyelim.

Türkiye’de özellikle Karadeniz Bölgesini gezerken motosiklet tercih etmek istersiniz. Çünkü sahil yolundan gittiğiniz zaman muhteşem manzarayı görmek isteyeceksiniz. Ayrıca Karadeniz sahil yolu asfaltı motosiklet sürmek için biçilmiş kaftandır.

Hangi Motosikleti Seçmeliyim?

Motosikletlerin çok fazla türü vardır aynı arabalarda olduğu gibi. Motosikletlerin de insanların ihtiyaçlarına ve isteklerine göre farklı türleri üretilmiştir. Örneğin hızlı bir motosiklet istiyorsanız racing tipi motosiklet almalısınız. Fakat konfor istiyorsanız naked ya da touring tarzı motosikletler tercih etmelisiniz. Eğer motosikletle Türkiye turu yapmak istiyorum diyorsanız tercihinizi doğru yapmalısınız.

Racing tarzı bir motosiklet ile uzun yol gitmek çok rahatsız edici olabilir. Çünkü bu motosiklet türünde amaç hızlı olmaktır. Bu yüzden konfor ikinci plana atılmıştır fakat uzun süren yolculuklarda önemli olan konfordur. Konforlu bir motor seçmelisiniz. Konfor bir etkendir ama bir diğer etken de motor gücüdür. Eğer düşük beygir gücü olan bir motosikletiniz varsa, uzun yolculuklar sıkıcı ve rahatsız edici olabilir.

Motosikletle Yolculukta Tehlikeler Nelerdir?

Motosiklet kullanmak araba kullanmaktan daha çok konsantrasyon ister. Bu yüzden motosiklet ile uzun yola çıkmadan önce uzun süre motosiklet kullanmış olmak gerekir. Motosiklet satın aldığınız günün ertesi günü uzun yola çıkmayınız. Mümkünse önce grup halinde yola çıkınız. Çünkü bu size hem bir tecrübe olacaktır hem de hatalarınızı grup üyeleri kapatacaktır.

Motosikletle uzun yolculuk yapmak için motosikletinizin bakımlarının tam olduğundan emin olun. Eksik bakımı var ise yaptırın aksi halde yolda kalabilirsiniz. Uzun yolculuklarda kaskı çıkarmayın güneş çarpması yaşayabilirsiniz. Eğer vücudunuzda açık bıraktığınız güneş gören bir yeriniz var ise yüksek faktörlü güneş kremi sürünüz.
Motosikletle Türkiye turunda engebeli araziler konforlu sürüş için doğru tercih olmayacaktır. Uzun yolculuklar için en iyi yol asfalt zemin ve otobandır. Engebeli arazilrde yolculuk yapmak için bu sürüşe uygun motosiklet tercih etmeniz ve güzergahı daha önceden keşfetmiş olmanız oldukça önemlidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezdikleri ve okudukları yerler hakkında bilgiler vermeyi seven, oldukça güzel hayalleri olan genç bir gezi yazarı. 🍃

Yorum Yap