1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. KABİS Nedir? Kabis Nasıl Kullanılır?

KABİS Nedir? Kabis Nasıl Kullanılır?

KABİS Nedir Nasıl Kullanılır-www.GeziOku.com

KABİS Nedir?

Açılımı, Kiralık Araç Bildiri Sistemi olan KABİS, 3 Ekim 2005 tarihinden itibaren araç kiralama firmaları tarafından kullanılmaya başlamıştır. Amacı, araç kiralama şirketleri tarafından kiralanan kişileri ve araçları kayıt altına almaktır. Bu şekilde çalıntı otomobil, kaçakçılık gibi birçok suçun ve kimliği belirsiz kişilerin çeşitli suçlara karışmasının önüne geçilmiştir. Günü gününe kayıtların firma yetkililerince kontrol edilmesi ve işlemlerin yapılması gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü Araç Kiralama Sistemi’ni kullanan firmalar polis ve emniyet güçleriyle doğrudan irtibat halinde olmaktadırlar. Böylece oto takip ve olması muhtemel sorunların önüne hızlıca geçilebilmektedir.

KABİS Nasıl Kullanılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde her taşıt, araç sahibi ve ruhsat bilgileriile kayıt altında tutulmaktadır fakat kiralık otomobiller için durum biraz daha farklıdır. Bu nedenle kiralık otomobiller için ayrıca bir sistem olan KABİS, tek bir sistem haline dönüştürülerek kullanım kolaylığı sağlaması amaçlanmıştır. Sisteme girilen bilgiler arasında kiralayan kişinin kimlik bilgileri, aracın ruhsat bilgileri ve aracın kiralanma süresi gibi bilgiler yer almalıdır. KABİS kullanan araç kiralama firmaları şu yolu izlemektedirler:

  • egm.gov.tr/ sitesine tıklayarak araç kiralama sistemine, yani KABİS, girerek başlanır. Kısa yoldan bu adrese girmek için arackiralama.egm.gov.tr adresinden ulaşabilirler.
  • Giriş yapan üye, parolasını ve güvenlik kodunu girerek ilerler.
  • Giriş yaptıktan sonra aracı kiralayacak kişinin adı, soyadı gibi kimlik bilgileri sisteme kaydedilir.
  • Kiraladığı araç bilgileri de sisteme girilerek işlem tamamlanır.

KABİS üyesi olmayan ya da kiraladıkları aracı sisteme kaydetmedikleri saptanan araç kiralama firmaları hakkında emniyet güçleri tarafından para cezası işlemleri uygulanmaktadır.

KABİS Programına Nasıl Üye Olunur?

Araç kiralama firmalarının üye olabildikleri KABİS programı için öncelikle gerekli olan ruhsat ve vergi levhası gibi belgeleri hazırlayarak Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Asayiş Şube içerisinde yer alan Kiralık Araç Bildirim Sistemi İl Yönetimi dairesine giderek işlemlerini başlatabilirler. Ayrıca, firmalarının bulunduğu en yakın karakol üzerinden verecekleri başvuru formu ile gerçekleştirebilirler. Buradan e- posta adreslerine gönderilen üye kodu ve parola ile KABİS programına giriş yapabilirler. Üye Kodunun unutulması ya da kaybedilmesi gibi durumlarda Asayiş Şube’ye bilgi verilmelidir. Buradaki en önemli bilgilerden birisi, sistemi kullanacakları bilgisayarın IP adresi sabit ve tek olmalıdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezdikleri ve okudukları yerler hakkında bilgiler vermeyi seven, oldukça güzel hayalleri olan genç bir gezi yazarı. 🍃

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Sistem çok faydalı. Sonuçta araba kiralayan kişilerin gerçek amaçlarını bilmiyoruz. Sistem sayesinde kiralık araçlar sürekli takip altında tutuluyor