1. Ana Sayfa
  2. Gezilecek Yerler
  3. İzmir’de Gezilecek Yerler Nelerdir?

İzmir’de Gezilecek Yerler Nelerdir?

İzmir’de Gezilecek Yerler Nelerdir Nereye Gidilir-www.GeziOku.com

İzmir’de Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en kalabalık üçüncü ili olan Ege kıyısının en önemli ticaret ve turizm şehri İzmir’de gezilecek önemli turistik destinasyonlar yer almaktadır.

1. İzmir Saat Kulesi

İzmir’e gitmişken meşhur saat kulesini görmeden, önünde fotoğraf çektirmeden olmaz. İzmir Saat Kulesi dönemin Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümünü kutlamak üzere 1901 yılında inşa edilmiş tarihi bir saat kulesidir. 25 metre yüksekliğinde ve 4 katlı olan kulenin mimarı Raymond Charles Péré’dir. Kulenin çinde bulunan saatin ise Alman İmparatoru II.Wilhelm’in hediyesi olduğu bilinir.

2. Tarihi Asansör

Mithatpaşa Caddesi ve Şehit Nihatbey Caddesi birbirine yakın iki cadde olmalarına rağmen aralarında 58 metre yükseklik bulunmaktadır. 1907 yılında Marsilya’dan getirtilmiş tuğlalar ile Nesim Levi tarafından yaptırılan asansör iki cadde arasındaki mesafeyi kısaltmak amacıyla inşa edilmiştir. Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen, seyir terası niteliğinde bir kafedir.

3. Şirince

Zamanında buraya yerleşen Rumlar, köyün güzelliği bilinmesin, başkaları da gelmesin diye soranlara “Çirkince” demişler. Çirkince adı uzunca süre kullanılmış ve sonunda Şirince olarak düzeltilmiş. Gerçekten de muazzam güzellikte olan Şirince Köyü İzmir ilinin Selçuk ilçesine bağlı, mübadele yıllarından kalma Rum evleri, kiliseleri ve şarap yapımı ile ünlü bir köydür. 2012 yılında Maya takvimine göre kıyametin kopacağı söylentilerine göre, kıyametten etkilenmeyecek tek yerin Şirince olduğu bilgisi yayılmış ve insanlar akın akın Şirince’ye gelmişlerdi.

4. Efes Antik Kenti

Antik çağın en önemli liman ve ticaret merkezlerinden olan Efes, Türkiye’nin en önemli arkeolojik sit alanı ve aynı zamanda en büyük açık hava müzesidir. Binlerce yıllık tarihinde merkezi bir çok kez yer değiştiren Efes Kenti’nin bugün üçüncüsünü görmektesiniz. Hitit İmparatorluğu döneminde adı Apasas olan Efes Hristiyanlık için oldukça önemli değerlere sahip. Hristiyanların III. Ekümenik Konsülü M.S 461 yılında Efes’te bulunan Meryem Kilisesi’nde yapılmıştır. Roma dönemine ait pek çok yapı içeren Efes Antik Kenti’nin en dikkat çeken yerleri ise M.Ö 2.yy’a tarihlenen, dünyanın en büyük antik tiyatrolarından biri olan Efes Büyük Tiyatro ve perspektif yanılsamalar uygulanan, dışarıdan iki katlı heybetli bir yapı gibi görünüp aslında tek katlı olan Celcus Kütüphanesi‘dir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezdikleri ve okudukları yerler hakkında bilgiler vermeyi seven, oldukça güzel hayalleri olan genç bir gezi yazarı. 🍃

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. izmir için gezi fırsatım henüz hiç olmadı ama ege bölgesinin tamamını gezmeyi çok isterim.umarım zaman ayarlayıp belirttiğiniz yerlerde başta olmak üzere gezi fırsatı bulurum.