1. Ana Sayfa
  2. Gezilecek Yerler
  3. Erdek Gezilecek Yerler Nelerdir?

Erdek Gezilecek Yerler Nelerdir?

ERDEKK

Erdek Nerededir ?

Balıkesir’in en gözde illerinden biri olan Erdek, Marmara Denizine uzanan Erdek Körfezinde yer almaktadır. Marmara Denizi kıyısında ve Balıkesir’in kuzeyinde yer alan Erdek, turistlerin ziyaret etmekten vazgeçemediği mekanlar arasında yer almaktadır. Ekonomik ama bir o kadarda dolu tatil arayışı içinde olan kişiler Erdek’i kesinlikle ziyaret etmelidir. Doğal ve tarihi yerleri, limandan düzenlenen tekne turları, doğa yürüyüşlerinin yanı sıra alışveriş yapmaktan zevk alan kişilerin tutkunu olacağı pazarların bulunduğu bu bölgeyi gezilecek yerler listenize muhakkak eklemelisiniz.

Kyzikos Antik Kenti

Erdek gezilecek yerler listesi yapacak kişilerin, Kyzikos Antik Kentini ziyaret listelerine mutlaka eklemeleri gerekmektedir.Beldeye dokuz km. uzaklıkta olan bu yerde, Roma döneminden kalma Kara Çukuru ve Hadrianus tapınağı yer almaktadır. Bu alanda yapılan kazılar sonucu elde edilen kalıntılar Erdek müzelerinde sergilenmektedir.

Zeytinli Ada

Avşa ve Marmara Adasına bakan bu ada, oldukça büyük bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapmaktadır. M.Ö 4000 yıllarında kurulan bu ada üzerinde manastır, hamam, vaftizhane ve kilise gibi mimari yapılar yer almaktadır. Adanın antik bir yapısı bulunsa da bu mekan Osmanlılar tarafından da aktif bir şekilde kullanılmıştır. Evliya Çelebinin de notlarında geçirdiği Zeytinli Adada şifalı olduğu söylenen bir yer atı suyu da bulunmaktadır. bu tarihi ve doğal güzellikleri keşfetmek isteyen kişilerin, Erdek gezilecek yerler listesi yaparken Zeytinli Adayı kesinlikle unutmaması gerekmektedir.

Çuğra Plajı

Her yıl ziyaretçi akınına uğrayan Çuğra Plajı, altın renkli kumları, sakin denizi ve gezinti yerleri sayesinde Erdek gezilecek yerler listesi oluşturanların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Masmavi suların tadını çıkartmak, güneşlenmek ve eğlenceli saatler geçirmek için bu plajı ziyaret edebilirsiniz. Çuğra Plajı üzerinde yemek yiyebileceğiniz ve bir şeyler içebileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır.

Ocaklar Köyü

Ocaklar köyü, Erdek merkez ile Narlı köyü arasında, Ocaklar Plajının bulunduğu bölgede yer almaktadır. Tatil köyü olarak ta adlandırılan Ocaklar, birbirinden güzel butik otelleri ve pansiyonları sayesinde yazlıkçıların uğrak noktası olmayı başarmış durumdadır. Doğanın ve denizin tadını aynı anda çıkartmak isteyen tatilciler yazın belirli dönemlerinde buraya uğramadan tatilini tamamlamamaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezdikleri ve okudukları yerler hakkında bilgiler vermeyi seven, oldukça güzel hayalleri olan genç bir gezi yazarı. 🍃

Yorum Yap