1. Ana Sayfa
  2. Nerede Kalınır?
  3. Büyükada’da Nerede Kalınır? Gezi Önerileri Nelerdir?

Büyükada’da Nerede Kalınır? Gezi Önerileri Nelerdir?

ADA

Büyükada Gezi Rehberi


İstanbul’a yakınlığı ve farklı semtlerinden feribot ile ulaşım imkanı Büyükada’yı İstanbullular için bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Büyükada gezilecek yerler konusunda göreceli olarak sınırlı ama kaliteli yerlere sahip. Büyükada gezinti turunu bir bisiklet kiralayarak kolayca yapabilirsiniz.

  • Aya Yorgi Kilisesi : Kilise Aya Yorgi Tepesinde yer almaktadır. Kiliseye ulaşmak için yaklaşık 15 dakika süren Aya Yorgi yokuşunu yürüyerek tırmanmak gerekiyor. Ama yukarıya vardığınızda karşılaşacağınız kilise ve manzara bu tırmanışın yorgunluğunu unutturuyor. Kilise 1905 yılında inşa edilmiş ve Hristiyanlar için haç yerlerinden bir tanesi olma özelliği taşıyor. Aya Yorgi tepesinde manzarası olan bir restoranda mevcut.
  • Adalar Müzesi : Ada yerleşiminin oluşumundan başlayarak günümüze kadar uzanan ada hayatı hakkında bilgiler alabileceğiniz, kullanılan eşya ve gereçleri görebileceğiniz müze, ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi.
  • Adakule : Aya Yorgi tepesine alternatif bir tepe olma özelliği taşıyor. Aya Yorgi tepesine göre çok daha tenha olan Adakule adındaki yangın kulesi adanın tamamını panaromik olarak görmek isteyenler için ideal bir nokta.
  • Rum Yetimhanesi : Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük yapısı olan Rum Yetimhanesi 1964 yılından beri kullanılmıyor. Bakımı yapılmadığından oldukça atıl bir durumda ve yıkılma tehlikesi nedeniyle etrafı çevrilmiş. Fotoğraf meraklılarının uğrak yeri olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Büyükada’da Nerede Kalınır?

Büyükada gündüzleri çok fazla turist ağırlamakta ve gece saatlerine göre çok daha fazla kalabalık olmaktadır. Büyükada’da sakinliğin ve huzurunun en iyi gece saatlerinde yaşandığını bilenler ve adanın gece hayatını merak edenler geceyi Büyükada’da geçirmek isterler. Büyükada’da Konaklama Yapılacak Yerler olarak her bütçeye uygun bir çok alternatif mevcuttur. Turistik bir yer olması nedeniyle küçüklü büyüklü bir çok konaklama yeri seçeneği mevcuttur. Modern yapılı oteller olduğu gibi Büyükada’da yoğun olarak bulunan yalıların otele çevrilmiş olanlarında da konaklamak mümkündür. Konaklama yerlerinin çoğunun deniz manzaralı odaları bulunmakta olup, sabahları mükemmel bir ada ve İstanbul manzarası ile uyanmak isteyenler bu odaları tercih etmektedirler. Şehir merkezindeki otelleri tercih edebileceğiniz gibi, denize girmek gibi bir amacınız varsa koyların yakınlarına konumlanmış otelleri de tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezdikleri ve okudukları yerler hakkında bilgiler vermeyi seven, oldukça güzel hayalleri olan genç bir gezi yazarı. 🍃

Yorum Yap